A Campus club has decided to throw an end of semester party, provided that each
ID: 2901809 • Letter: A
Question
A Campus club has decided to throw an end of semester party, provided that each person who attends shares equally in the expenses. A four person student band will play for $150 as long as they get free food and drink. The club members estimate that the average cost of drinks and food will be $2 per person.
a. What is the total cost if there are 25 people at the party who have to be provided with food and drink (this includes the band)?
b. What is the average cost per person if only 21 of the 25 people are paying (since the band doesn
Explanation / Answer
a) total cost=25*2+150=$200
b) cost per person=200/21=$9.52
c)C(n)=n*2+150=$(2n+150)
d)A(n)=total cost/no of stdents=$((2n+150)/(n-4)) per person
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.