8. In a random sample of 53 concrete specimens, the average porosity (in percent
ID: 2903825 • Letter: 8
Question
8. In a random sample of 53 concrete specimens, the average porosity (in percent) was 21.6 and the standard deviation was 3.2. a. Find a 90% confidence interval for the mean porosity of specimens of this type of concrete. b. Find a 95% confidence interval for the mean porosity of specimens of this type of concrete. c. What is the confidence level of the interval (21.0,22.2)? d. 1 low many specimens must be sampled so that a 90% confidence interval Specifies the mean to within plus or minus 0.3? e. How many specimens must be sampled so that a 95% confidence interval specifies the mean to within plus or minus 0.3?Explanation / Answer
m = 21.6
sd = 3.2
P(-inf. < Z < z) = 0.99
z = 2.33
x = 21.6 + 3.2 * 2.33
x = 29.056
so porosity upper bound limit is 29.05%,
ii.
x<22.7
z < (22.7 - 21.6)/3.2
z < 0.3437
P(z<0.3437) = 0.6331
So, 63.31% confidece level it is.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.