32. A house sells for $488,500 and a 30% down payment is made. A 30-year mortgag
ID: 2903878 • Letter: 3
Question
32. A house sells for $488,500 and a 30% down payment is made. A 30-year mortgage at 6.5% was obtained. Find the monthly payment and the total interest paid. MONTHLY PAYMENT PER $1000 ON MORTGAGE... ...(INCLUDES # OF YEARS) rate % 15 yrs 30 yrs 6.5 $8.71 $6.32 7 $8.99 $6.65 7.5 $9.28 $6.99 8 $9.56 $7.34 A) Monthly payment = $2,261.11; total interest paid = $472,049.60 B) Monthly payment = $2,161.12; total interest paid = $436,053.20 C) Monthly payment = $2,170.23; total interest paid = $439,332.80 D) Monthly payment = $2,152.97; total interest paid = $433,119.20
Explanation / Answer
The cost of the house is $ 488500 and the downpayment is 30 % of $ 488500 i.e. $146550. Therefore, the mortgage amount ( P) is $ 488500 - $ 146550 = $ 341950.
The formula for monthly payment ( M) is M = P[i(1+i)n] / [(1+i)n -1] . Here, i = r/12 where r is the rate of interest and n is the number of months for which mortgage has been taken.
Now r = 6.5 % or, 0.065. Therefore i = 0.065/12 = 0.054166667 (approx. on rounding off to 10 decimal places). Also, n = 30*12 = 360.
(1+i)n = ( 1 + 0.054166667)360 = 6.991796305; i(1+i)n = 0.054166667* 6.991796305 = 0.03787223 ; (1+i)n -1 = 6.991796305 -1 = 5.991796305 . Therefore M = 341950.(0.03787223)/5.991796305 = $ 2161.36. The total amount repaid is M*360 = $ 2161.36*360 = $778089.60. Thus, the interest paid is $778089.60 - $ 341950 = $436139.6.
NOTE: We have done computations upto a maximumof 10 decimal places. If we compute upto more decimal places, the answer could undergo small changes. Of the possible answers given, B0 is closest to our computations.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.