Lance Murdock purchased a wooden statue of a Conquistador for $7,500 to put in h
ID: 2905671 • Letter: L
Question
Lance Murdock purchased a wooden statue of a Conquistador for $7,500 to put in his home office 8 years ago. Lance has recently married, and his home office is being converted into a sewing room. His new wife, who has far better taste than Lance, thinks the Conquistador is hideous and must go immediately. Lance decided to sell it on eBay and only received $4,600 for it, and so he took a loss on the investment. What was his rate of return, that is, the value of i? Please show work so that I understand how the calculations were done.
Explanation / Answer
solution
========
$4600=$7500(1+i)8
0.61=(1+i)8
0.611/8=(1+i)
0.9407=1+i
i=-0.05928
rate of return i=-5.93%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.