An investment will pay you $86,000 in three years. Assume the appropriate discou
ID: 2905832 • Letter: A
Question
An investment will pay you $86,000 in three years. Assume the appropriate discount rate is 7.5 percent compounded daily.
What is the present value? (Enter rounded answer as directed, but do not use rounded numbers in intermediate calculations. Use 365 days in a year. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Required:What is the present value? (Enter rounded answer as directed, but do not use rounded numbers in intermediate calculations. Use 365 days in a year. Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Explanation / Answer
Present Value = Future Value /(1 +i)^n
where n is the time period = 3x365 compunded daily
n = 1095
i = discount rate = 0.075/365 = 0.0002
Future Value = 86000$
Prsesnt value = 86000/( 1+0.00020)^1095 = 86000/1.2522 = 68679.12 $
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.