According to one study, brain weights of men are normally distributed with a mea
ID: 2907069 • Letter: A
Question
According to one study, brain weights of men are normally distributed with a mean of 1.30 kg and a standard deviation of 0.14 kg. Use the data to answer questions (a) through ( a. Determine the sampling distribution of the sample mean for samples of size 3 The mean of the sample mean is ?- The standard deviation of the sample mean is ? (Round to four decimal places as needed.) b. Determine the sampling distribution of the sample mean for samples of size 12 The mean of the sample mean is ? The standard deviation of the sample mean is ?? (Round to four decimal places as needed.) c. Construct a graph of the normal population distribution and the two sampling distributions for brain weights. Choose the correct graph below ? ?. 12 Pop :n 12 Pop Pop 1.3 1.3 1.3Explanation / Answer
a)
mean of sample mean =1.30
std deviation of sample mean=0.14/sqrt(3)=0.0808
b)
mean of sample mean =1.30
std deviation of sample mean=0.14/sqrt(12)=0.0404
c)
optio C is correct
d)
% =P(-0.1/0.0808<Z<0.1/0.0808)=P(-1.24<Z<1.24)=89.25%-10.75% =78.50%
e)
% =P(-0.1/0.0404<Z<0.1/0.0404)=P(-2.48<Z<2.48)=99.34%-0.66% =98.68%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.