A chemist at Proctor and Gamble is measuring the level of a certain chemical con
ID: 2907955 • Letter: A
Question
A chemist at Proctor and Gamble is measuring the level of a certain chemical contained in their liquid Tide laundry detergent. If the detergent contains too much of this chemical, the quality of the detergent will be compromised. On the average, each 32-ounce jug of liquid Tide contains 9% of the chemical. How many 32-ounce jugs of liquid Tide should the sample contain if the researcher wants to be 97% certain of being within 2% of the true proportion of this chemical?
Answer: n = ? 32-ounce jugs
Explanation / Answer
this is a margin of error question , we know that the margin of error is given as
MOE = Z*SD/sqrt(n)
here MOE = 0.02
z for 97% is 1.881 from the z table
here n must be calculated
and sd = 0.09
we put the values in the equation above to calculate N
as
n = (1.88*0.09/0.02)^2 = 71.57 approx
= 72 jugs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.