The New England Cheese Company produces two cheese spreads by blending mild ched
ID: 2908300 • Letter: T
Question
The New England Cheese Company produces two cheese spreads by blending mild cheddar cheese with extra sharp cheddar cheese. The cheese spreads are packaged in 12-ounce containers, which are then sold to distributors throughout the Northeast. The Regular blend contains 80% mild cheddar and 20% extra sharp, and the Zesty blend contains 60% mild cheddar and 40% extra sharp. This year, a local dairy co-operative offered to provide up to 8100 pounds of mild cheddar cheese for $1.20 per pound and up to 3000 pounds of extra sharp cheddar cheese for $1.40 per pound. The cost to blend and package the cheese spreads, excluding the cost of the cheese, is $0.20 per container. If each container of Regular is sold for $1.95 and each container of Zesty is sold for $2.20, how many containers of Regular and Zesty should New England Cheese produce?
Let R= number of containers of Regular Z = number of containers of ZestyExplanation / Answer
Let R is the number of containers of Regular
Z is the number of containers of Zesty
Regular has
0.80*0.75=0.6lb mild
0.20*0.75=0.15 lb sharp
Zesty has
0.60*0.75=0.45lb mild
0.40*0.75=0.3lb sharp
Cost per container is:
R : 0.6*1.2+0.15*1.4+0.2=1.13
Z: 0.45*1.2+0.3*1.4+0.2=1.16
Total profit is given by
P=R*(1.95-1.13)+Z*(2.20-1.16)
Principle constaints
0.60R+0.45Z <= 8100
0.15R +0.30Z<=3000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.