A random sample of 10 colleges was taken. The mean rate of graduation within fou
ID: 2908637 • Letter: A
Question
A random sample of 10 colleges was taken. The mean rate of graduation within four years was 43.5% with a margin of error of 7.0%. The distribution of graduation rates is Normal.
We are 95% confident that the population mean is between 36.5 % and 50.5 %.
Can we reject a population mean percentage of 23.2% on the basis of these numbers?
A.Yes, reject 23.2%. Since 23.2% is not in the interval, it is not plausible the population graduation rate is 23.2%.
B.Yes, reject 23.2%. Since 23.2% is in the interval, it is not plausible the population graduation rate is 23.2%.
C.No, do not reject 23.2%. Since 23.2% is not in the interval, it is plausible the population graduation rate is 23.2%.
D.No, do not reject 23.2%. Since 23.2% is in the interval, it is plausible the population graduation rate is 23.2%.
E.There is insufficient information to make a decision regarding the rejection of 23.2%.The sample size of 10 colleges is less than the required 25.
Explanation / Answer
Solution :
n = 10
sample mean = 43.5%
Margin of error = E = 7%
Lower limit = 36.5%
Upper limit = 50.5%
A.Yes, reject 23.2%. Since 23.2% is not in the interval, it is not plausible the population graduation rate is 23.2%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.