Two samples are taken with the following sample means, sizes, and standard devia
ID: 2909499 • Letter: T
Question
Two samples are taken with the following sample means, sizes, and standard deviations ¯ x 1 x¯1 = 34 ¯ x 2 x¯2 = 37 n 1 n1 = 67 n 2 n2 = 69 s 1 s1 = 5 s 2 s2 = 2 We want to estimate the difference in population means using a 91% confidence level. What distribution does this require? z t, df = 86 What is ?? What is the critical value for the confidence interval? NOTE: Use the df given in the question above, 86 Use Technology The 91% confidence interval is: ? 4.13 < ? 1 ? ? 2 < ? 1.87 -4.13<?1-?2<-1.87 Does this interval include 0? What does that decision mean? It excludes 0. The two population means are different. It does include 0. The two population means seem to be equal.
Explanation / Answer
here as population variance is not know for two sample ; therefore distribution require: t
What is ? -- 0.09
critical value for the confidence interval =1.715
It excludes 0. The two population means are different.
( please revert if help is required in other parts)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.