13. A county environmental agency suspects that the fish in a particular pollute
ID: 2909632 • Letter: 1
Question
13. A county environmental agency suspects that the fish in a particular polluted lake have elevated mercury level. To confirm that suspicion, five striped bass in that lake were caught and their tissues were tested for mercury. For the purpose of comparison, four striped bass in an unpolluted lake were also caught and tested. The fish tissue mercury levels in mg/kg are given below. Sampla 1 Bampla (from pollutad lako (Erom unpolluted lako) 0.580 0.382 0.376 0.570 0.366 0.571 0.666 0.50 a. Construct the 95% confidence interval for the difference in the population means based on these data. b. Test, at the 5% level of significance, whether the data provide sufficient evidence to conclude that fish in the polluted lake have elevated levels of mercury in their tissue.Explanation / Answer
a)
x1(bar) = 0.6062
x2(bar) = 0.4235
s1 = 0.0824
s2 = 0.0979
n1 = 5
n2 = 4
SE = sqrt[ (s1^2/n1) + (s2^2/n2) ]
(s1^2/n1) = 0.0014
(s2^2/n2) = 0.0024
SE = 0.0613
x1bar - x2bar = 0.18
SE = 0.0613
CI = 95%
DF = 3
t-value = 3.1824
ME = t*SE
= 3.1824*0.0613
= 0.1949
Confidence Interval (x1bar - x2bar) +/- ME
Lower bound = 0.18 - 0.1949 = -0.01224
Upper bound = 0.18 + 0.1949 = 0.37764
Confidence Interval (-0.0122 , 0.3776 )
b)
As confidence interval does not lie to the right of zero, we fail to reject the null hypothesis.
There are not sufficient evidence to conclude that fish in the polluted lake have elevated levels of mercury in their tissue.
Given Data Sample 1 Sample 2 Name Polluted Unpolluted mean 0.6062 0.4235 Sample size 5 4 Std. dev. 0.0824 0.0979Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.