Suppose a certain drug test is 98.0% sensitive, that is, the test will correctly
ID: 2909837 • Letter: S
Question
Suppose a certain drug test is 98.0% sensitive, that is, the test will correctly identify a drug user as testing positive 98.0% of the time, and 91.2% specific, that is, the test will correctly identify a non-user as testing negative 91.2% of the time.
Suppose a corporation decides to test its employees for drug use, and that only 8.4% of the employees actually use the drug.
Let D stand for being a drug user and N indicate being a non-user. Let ? be the event of a positive drug test and ? be the event of a negative drug test.
Find P(N). Round your answer to the nearest 0.01.
Explanation / Answer
Here,D = being a drug user and N =being a non-user
And P(D) = 0.084(Given)
So,P(N)=1-0.084 = 0.916
So, answer is 0.916
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.