Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A manufacturer of a particular item has monthly fixed costs of $500 and variable

ID: 2911253 • Letter: A

Question

A manufacturer of a particular item has monthly fixed costs of $500 and variable costs of $10 per item, and it sells the items for $30 per item. a. Write a function that models the profit P from the production and sale of x units of the item. b. What is the profit if 100 items are produced and sold in 1 month? c. At what rate does the profit grow as the number of items increases? The function that models the proft P from the production and sale of x units of the item is P (Simplify your answer. Do not factor.) The profit of 100 items produced and sold in 1 month is $11. (Simplify your answer.) The rate at which the profit grows is per item. Simplify your answer)

Explanation / Answer

Revenue,R(x)=30x

Profit,P(x)=Revenue,R(x)-Cost,C(x)

P(x)=30x-500-10x = 20x-500

b.P(100)=20(100)-500=$1/500

c.Slope of profit function is 20. So the required rate is $20 per item.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote