A penny is thrown from the top of a 60.8-meter building and hits the ground 2.78
ID: 2911971 • Letter: A
Question
A penny is thrown from the top of a 60.8-meter building and hits the ground 2.78 seconds after it was thrown. The penny reached its maximum height above the ground 0.58 seconds after it was thrown. a. Define a quadratic function, h, that expresses the height of the penny above the ground (measured in meters) as a function of the number of seconds elapsed since the penny Yas thrown, t. Preview b. What is the maximum height of the penny above the ground? Preview Points possible: 10 Unlimited attempts. License ost this question to forumExplanation / Answer
penny is thrown from top of 60.8 metre
hits ground after 2.78 seconds
maximum height is reached at 0.58 seconds
x cooridinate of vertex = 0.58
zero = (2.78 , 0 )
y intercept = ( 0 , 60.8 )
so , y = a ( x - 0.58)^2 + k
plugging the value of (2.78,0)
0 = a ( 2.78 - 0.58)^2 + k
0 = 4.84a + k
plugging the value of ( 0, 60.8 )
60.8 = a ( 0.58)^2 + k
60.8 = .3364 a + k
solving the two equations
4.5036a = - 60.8
a = -13.5
k = 65.3414
equation is
h = -13.5 ( t - 0.58)^2 + 65.3414
b) maximum height = 65.3414 metres
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.