Due in 2 hours,6 minutes.Due Wed 03/21/201 Suppose a rock is thrown upward from
ID: 2912158 • Letter: D
Question
Due in 2 hours,6 minutes.Due Wed 03/21/201 Suppose a rock is thrown upward from a bridge into a river below. The height of the rock above the surface of the water (measured in feet) is given by the function f where f(t) =-16e + 32t + 245 and t represents the number of seconds elapsed since the rock was thrown. a. How high is the bridge? feet Preview b. How high above the water (in feet) is the rock 0.5 seconds after it was thrown? feet Preview c. After how many seoonds does the bal hit the water? seconds Preview d. After how many seconds does the rock reach its maximum height above the water? seconds Preview e. What is the maximum height of the rock above the water? feet Preview Points possible: 10 Unlimited attempts.Explanation / Answer
f(t) = -16t2+32t +245
a. Initial height is 245 feet
b. f(0.5) = -16(0.5)2+32(0.5)+245 = 257 ft
c.Hit the water means f(t)=0
-16t2+32t+245=0
t=5.04 secs
d. t=-b/2a = -32/(2*-16)= 1 sec
e.f(1)=-16+32+245=261 feet
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.