A) Two plans travel toward each other from cities that are about 1220 km apart a
ID: 2912403 • Letter: A
Question
A) Two plans travel toward each other from cities that are about 1220 km apart at rates of 320km/hr and 290km/hr. They started at the same time. In how many hours will they meet?
B)The point at which a company's costs equal its revenues is the break-even point. C represents the cost, in dollars, of x units of a product and R represents the revenue, in dollars, from the sale of x units. Find the number of units that must be produced and sold in order to break even. That is, find the value of x for which C=R.
C=12x+250 and R=14.5x
C) One 8-oz serving each of coffee, energy drink and soda contain 200 mg of caffeine. One serving of coffee has 7 mg more caffeine than two servings of soda. One serving of energy drink contains 36 mg less caffeine than one serving each of coffee and soda. Find the amount of caffeine in one serving of each beverage.
coffee?
Energy Drink?
Soda?
Explanation / Answer
A)
time taken for them to meet = 1220/(320+290)
time taken for them to meet = 1220/610
time taken for them to meet = 2 hours
they will meet in two hours
---------------------------------------------------------
B)
C=12x+250 and R=14.5x
C=R
=>12x+250 =14.5x
=>14.5x-12x=250
=>2.5x=250
=>x=250/2.5
=>x=100
100 units must be produced and sold in order to break even
---------------------------------------------
C)
let the amount of caffeine in one serving of each beverage.
coffee=c
Energy Drink=e
Soda=s
c+e+s=200,c=7+2s,e=c+s-36
c+e+s=200=>c+s=200-e
e=c+s-36
=>e=200-e-36
=>2e=164
=>e=82
82=c+s-36
=>c+s=118
=>7+2s+s=118
=>3s=111
=>s=37
c+37=118
=>c=81
amount of caffeine in one serving of each beverage.
coffee 81mg
Energy Drink 82mg
Soda 37mg
please rate if helpful. please comment if you have any doubt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.