Question2: (Marks:7+3= 10) a) A random variable X has the following probabilityd
ID: 2913477 • Letter: Q
Question
Question2: (Marks:7+3= 10)
a)
A random variable X has the following probabilitydistribution:
x
4 5 6
P(x)
0.3 0.5 0.2
Find the mean and standard error of the mean for a randomsample of size 2.
b)
It is known that 3% of the persons living in Gujranwala city areknown to have a certain disease. Find the mean and standard errorof sampling distribution of proportion of diseased persons in arandom sample of 500 persons.
x
4 5 6
P(x)
0.3 0.5 0.2
Explanation / Answer
a) p = (4 x 0.3 + 5 x 0.5 + 6 x 0.2)/(4+5+6) = 0.3267 q = 1 - p = 0.6733 Mean = 2 x 0.3267 = 0.653 SE = SD/2 = (2 x 0.3267 x 0.6733)/2 =0.469 b) p = 0.03, q = 0.97 npq = (500 x 0.03 x 0.97) = 3.814 Mean = 500 x 0.03 = 15 SE = 3.814/500 = 0.171 Hope this helps!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.