4.36 Among American women aged 20-29yrs, 10% are less than 60.8inches tall, 80%
ID: 2914268 • Letter: 4
Question
4.36
Among American women aged 20-29yrs, 10% are less than 60.8inches tall, 80% are between 60.8 and 67.6 inches tall and 10% aremore than 67.6 inches tall. Assuming that the height distributioncan be adequately approximated by a normal curve, find the mean andstandard deviation of the distribution.
Explanation / Answer
Let X be the height of a women, then X follows normal distribution, so X ~ N ( a , b) . We need to find a and b, also if Z = (X - a) /b , then Z ~ N(0 ,1) Now, we are given : P [ X < 60.8 ] = 0.1 ; P[ 60.8 67.6 ] = 0.1 Now, P [ X < 60.8 ] =0.1 or, P [ (X - a) /b < (60.8 - a) / b ] = 0.1 => (60.8 - a) /b =-1.282 ............ (1) (using tables) also, P[ X > 67.6 ] =0.1 or, P [ (X - a) /b > (67.6 - a) / b ] = 0.1 => (67.6 - a) /b =1.282 ............ (2) (using tables) using (1) and (2) , we get : a = 64.2 , b = 2.65Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.