Based on her market research, she has determined that there isa 0.6 probability
ID: 2914486 • Letter: B
Question
Based on her market research, she has determined that there isa 0.6 probability of making a $20,000 profit, and a 0.4 probabilityof a $25,000 loss. She computes the expected value to be$2000. Can someone give me a detail example that would be simimlar tothese question. Based on her market research, she has determined that there isa 0.6 probability of making a $20,000 profit, and a 0.4 probabilityof a $25,000 loss. She computes the expected value to be$2000. Can someone give me a detail example that would be simimlar tothese question.Explanation / Answer
probability of making profit, = 0.6 (and valueassociated with this profit = $20,000 ) hence expected value if profit is made = 0.6 x$20,000 = $12,000probability of making loss= 0.4 (and value associated withthis loss = $25,000) hence expected value if loss is made = 0.4 x$25,000 = $10,000 expected value from above = $12,000 - $10,000= $2,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.