Hi all I am having a problem withthis: An Airline estimates that only 85% of the
ID: 2916531 • Letter: H
Question
Hi all I am having a problem withthis:An Airline estimates that only 85% of thepeople booked on their flights actually show up. If the airlinebooks 16 people on a flight with a maximum capacity of 14, what isthe probability that the flight will be overbooked? Is it unusualfor 15 people to show up for the flight? Explain
Please Show All Work, Thank You, Will Give ALIFESAVER
Explanation / Answer
Assume the the number of people on the airline follows a Binomialdistribution. n = number of trials = 16 p = probability of showing up = 0.85 Hence, with X being the number of people showing up, we haveX~Bin(16,0.85). From tables or otherwise: P(X>14) = 0.2839. Hence there is a 0.284 chance that the flightis overbooked. P(X=15) = 0.2097. Hence it's not unusual to have 15 people show up(there is a one-in-five chance of this happening).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.