A lakefront resort is planning for its summer busy season. Itwishes to estimate
ID: 2917154 • Letter: A
Question
A lakefront resort is planning for its summer busy season. Itwishes toestimate with 95% confidence the average number of nights eachguest will stay
in a consecutive visit. Using a sample of guests who stayed lastyear, the average
number of nights per guest is calculated at 5 nights. The standarddeviation of the
sample is 1.5 nights. The size of the sample used is 120 guests andthe resort
desires a precision of plus or minus .5 nights.
What is the standard error of the mean in the lakefront resortexample?
.5
.065
.96
.13
1.96
Explanation / Answer
mean, = 5 standard deviation, = 1.5 n = 120 standard error of mean, e = / n = 1.5 / 120 =0.13
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.