2. Speedy Gonzales accelerates a 1kg ball 5.0 m/s2 horizontally. The vertical ac
ID: 2920717 • Letter: 2
Question
2. Speedy Gonzales accelerates a 1kg ball 5.0 m/s2 horizontally. The vertical acceleration of the ball is zero. The force of gravity is the only external force acting on the ball other than the forces Speedy put on the ball through his amazingly fast running ability. A) How large is the horizontal force Speedy exerts on the ball at this instant to cause its 5.0 m/s2 horizontal acceleration? B) How large is the vertical force Speedy exerts on the ball at this instant? a) 5 N forward b) 9.81N upwardExplanation / Answer
Here, we have
Mass of ball, m= 1 kg
Horizontal acceleration, ax= 5.0 m/s2
As we know that force is the product of mass and acceleration
F = m.a
A.) Fx = 1 kg *5. Fx 0 m/s2 = 5 N
B.) Fy= m. g =1.0*9.81 N = 9.81N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.