Chrome File Edit View History Bookmarks People WindowHelp 5 Maan Knowledge Check
ID: 2921125 • Letter: C
Question
Chrome File Edit View History Bookmarks People WindowHelp 5 Maan Knowledge Check Question 12 Maan- Español A lighthouse sits at the edge of a cliff, as shown. A ship at sea level is 610 meters from the base of the cliff. The angle of elevation from sea level to the base of the lighthouse is 55.1°. The angle of elevation from sea level to the top of the lighthouse is 56.5°. Find the height of the lighthouse from the top of the cliff Do not round any intermediate computations. Round your answer to the nearest tenth Note that the figure below is not drawn to scale. 56.5 55.1° 610 meters I Don't Know SubmitExplanation / Answer
let height of cliff = h meters
height of light house = x meters
applying tan rule on smaller triangle
tan 55.1 = h/610
h = 874.41
applying tan rule on bigger triangle
tan 56.5 = ( h + x) / 610
h + x = 921.609
x = 921.609 - 874.41
x = 47.2
height of lighthouse = 47.2 meters
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.