A manufacturer of industrial bolts for riding mowers requires that a particular
ID: 2921900 • Letter: A
Question
A manufacturer of industrial bolts for riding mowers requires that a particular type of bolt be 12.00 mm. in diameter. Periodically, the company draws an SRS of 25 bolts from recent batches and measures them to determine whether the manufacturing process is producing the desired diameter. The null hypothesis is H0: m = 12.00. The alternative hypothesis is HA: m 12.00.
Based on the most recent sample, the t-statistic is -1.5000 and the corresponding P-value is 0.1467. Which of the following is the correct formal summary of the results?
A. H0: versus HA:Explanation / Answer
Answer: Option D. t = -1.5000, df = 24, P = 0.146
The degree of freedom, df = n - 1 = 25 - 1 = 24
The hypothesis in option A is not the result
.Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.