The average amount parents spent per child on back-to-school items in August 201
ID: 2922359 • Letter: T
Question
The average amount parents spent per child on back-to-school items in August 2012 was $656 with a standard deviation of $225.Assume the amount spent on back-to-school items is normally distributed.
11. The probability is 0.91 that the amount spent on a randomly selected child is no less than what value?
12. The probability is 0.36 that the amount spent on a randomly selected child will be between what two values equidistant from the mean? Find the lower and upper endpoints.
13. The probability is 0.84 that the amount spent on a randomly selected child is at most what value?
Explanation / Answer
11)for top 91 percent will lie at 9th percentile for which z =-1.3408
therefore corresponding value =mean +z*std deviation =354.33
12) for middle 36 percent lies between 32 and 68 percentile for which z =-/+0.4677
therefore corresponding value =mean -/+z*std deviation =550.77 to 761.23
13)
for 84th percentile z =0.9945
therefore corresponding value =mean +z*std deviation =879.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.