An investigator wishes to develop a 90 percent confidence interval for number of
ID: 2922528 • Letter: A
Question
An investigator wishes to develop a 90 percent confidence interval for number of hours devoted to studying for classes each week. He would like his interval to have a margin of error no greater than 15 minutes (.25 of an hour). He takes a preliminary sample of 35 students and obtains a mean = 12.2 hours with a standard deviation of 2.6 hours. Historically – from earlier studies – the standard deviation ranged from 2.4 to 2.6 hours based on ‘good sized’ samples. What size sample will be required to yield a mean that has a margin of error at 15 minutes.
Explanation / Answer
Compute Sample Size
n = (Z a/2 * S.D / ME ) ^2
Z/2 at 0.1% LOS is = 1.6449 ( From Standard Normal Table )
Standard Deviation ( S.D) = 156
ME =15
n = ( 1.6449*156/15) ^2
= (256.604/15 ) ^2
= 292.648 ~ 293
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.