Heights of Women - Heights of women in the U.S. population have a mean of 63.6 i
ID: 2922775 • Letter: H
Question
Heights of Women - Heights of women in the U.S. population have a mean of 63.6 in. and a standard deviation of 2.5 in. Using the empirical rule, and , what is the approximate percentage of women between: a. 61.1 in. and 66.1 in.? b. 56.1 in. and 71.1 in.? c. 58.6 in. and 66.1 in.? Heights of Women - Heights of women in the U.S. population have a mean of 63.6 in. and a standard deviation of 2.5 in. Using the empirical rule, and , what is the approximate percentage of women between: a. 61.1 in. and 66.1 in.? b. 56.1 in. and 71.1 in.? c. 58.6 in. and 66.1 in.?Explanation / Answer
= 63.6, = 2.5, z = (x - )/
(a) z1 = (61.1 - 63.6)/2.5 = -1 and z2 = (66.1 - 63.6)/2.5 = 1
Probability = 0.6827 (68.27%)
(b) z1 = (56.1 - 63.6)/2.5 = -3 and z2 = (71.1 - 63.6)/2.5 = 3
Probability = 0.9973 (99.73%)
(c) z1 = (58.6 - 63.6)/2.5 = -2and z2 = (66.1 - 63.6)/2.5 = 1
Probability = 0.8186 (81.86%)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.