Twenty percent of all telephones of a certain type are submitted for service whi
ID: 2923131 • Letter: T
Question
Twenty percent of all telephones of a certain type are submitted for service while under warranty. Of these, 60% can be repaired, whereas the other 40% must be replaced with new units. If a company purchases ten of these telephones, what is the probability that exactly three will end up being replaced under warranty? (Round your answer to three decimal places.) Need Help? LaaniniktoaTutor 1 points DevoreStat9 3.E.060 My Notes Ask Your Teache A toll bridge charges $1.00 for passenger cars and $2.75 for other vehicles. Suppose that during daytime hours, 70% of all vehicles re passenger cars. If 20 vehicles cross the bridge during a particular daytime period, what is the resulting expected toll revenue? [Hint: Let X-the number of passenger cars, then the toll revenue h(X) is a linear function of X.] Need Help? Read It Talk to a TutorExplanation / Answer
p=0.6 and q=0.4
N=10
P(x=3)=10C3*(0.6)^3*(0.4)^7 =((10*9*8)/(3*2*1))*(0.6)^3*(0.4)^7 =0.0425
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.