Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

QUESTION 6 A charity receives donations. The mean donation is S1.48 and the stan

ID: 2923713 • Letter: Q

Question

QUESTION 6 A charity receives donations. The mean donation is S1.48 and the standard deviation is $0.25. Calculate the probability that the next donation the charity receives is at least $2.00. Give your answer as a decimal correct to four decimal places. You will need to use the tables below Z values negative Z values - positive go1 002 05 0614 0651 0587109 587 0 0644 00 89 07823 070 7611 0813 0.9 081 0899 0901 > 0.92 096 0963 08201 0982 9887 0 0 995 0.994 0.9961 0 997109972 0 99 0.325 0998 0

Explanation / Answer

Ans:

Given that

mean=1.48

standard deviation=0.25

We have to find,P(X>=2)

z=(2-1.48)/0.25=2.08

P(z>=2.08)=1-P(z<2.08)=1-0.9812=0.0188

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote