Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume you have a 1lb. bag of Milk Chocolate M&M’s® Easter blend candies that co

ID: 2924270 • Letter: A

Question

Assume you have a 1lb. bag of Milk Chocolate M&M’s® Easter blend candies that contains the following breakdown: 22% pastel yellow 18% pastel pink 17% pastel green 24% pastel blue 19% pastel purple Let event A = {choose a yellow, green, or purple M&M} and event B = {choose a pink, purple, or blue M&M}. 1. If you randomly select one M&M from the bag, what is the probability that event A will occur? 2. If you randomly select one M&M from the bag, what is the probability that event B will not occur? 3. If you randomly select one M&M from the bag, what is P (A and B)? NOTE: These 2 events are not independent. 4. If you randomly select one M&M from the bag, what is P (A or B)?

Explanation / Answer

1. P(Event A) = 0.22 + 0.17 + 0.19 = 0.58

2. P(Event B) = 0.18 + 0.19 + 0.24 = 0.61

3. P(Event A and B) = P(Purple) = 0.19

4. P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A and B) = 0.58 + 0.61 - 0.19 = 1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote