83% CO Tue 9:46 PM aa Conne × s://newconnect.mheducation.com/flow/connect.html b
ID: 2925440 • Letter: 8
Question
83% CO Tue 9:46 PM aa Conne × s://newconnect.mheducation.com/flow/connect.html bility Saved Help Save & Exit Submit Check my work At their annual sales meeting for the USA, a computer manufacturer hands out 401 raffle tickets to the attending sales representatives. There are 21 sales reps from the Northeast, 2 from the Southeast, 23 from the Midwest, 340 from the Northwest, and 15 from the Southwest. If only one randomly selected attendee will win the raffle, what is the probability that a representative from the Northwest will win the raffle? Enter your answer as a decimal rounded to three places. Probability-Explanation / Answer
Total number of sales representatives = 21+2+23+340+15 = 401
No. of representative from Northwest = 340
Prob(representative from Northwest wins the raffle) = 340/401 = 0.848
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.