Suppose that 25% of horses live over 23.4 years, while 85% live less than 25.2 y
ID: 2925522 • Letter: S
Question
Suppose that 25% of horses live over 23.4 years, while 85% live less than 25.2 years. Assuming the ages of horses are normally distributed, what are the mean and standard deviation for the life expectancy of horses? Explain your answer! (Hint: Use 4 decimal places throughout)
A. mean 24.110; standard deviation 1.052
B. mean 22.690; standard deviation 1.052
C.mean 20.045; standard deviation 4.974
D. mean 22.690; standard deviation 4.974
E. Not enough information is given to find the mean and standard deviation.
Explanation / Answer
P(X > 23.4) = 0.25
Z(X > 23.4) = 0.6745
P(X < 25.2) = 0.85
Z(X < 25.2) = 1.0365
=> + 0.6745 = 23.4
+ 1.0365 = 25.2
Subtracting
=> - 0.3620 = -1.8
=> = 1.8 / 0.3620 = 4.9724
Substituting in the first equation
=> + 0.6745 * 4.9724 = 23.4
=> = 23.4 - 0.6745 * 4.9724
= 20.05.
The nearest answer is C.mean 20.045; standard deviation 4.974.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.