Using diaries for many weeks, a study on the lifestyles of visually impaired stu
ID: 2925553 • Letter: U
Question
Using diaries for many weeks, a study on the lifestyles of visually impaired students was conducted. The students kept track of many lifestyle variables including how many hours of sleep obtained on a typical day. Researchers found that visually impaired students averaged 9.22 hours of sleep, with a standard deviation of 2.06 hours. Assume that the number of hours of sleep for these visually impaired students is normally distributed.
(a) What is the probability that a visually impaired student gets less than 6.6 hours of sleep?
answer:
(b) What is the probability that a visually impaired student gets between 7 and 9.97 hours of sleep?
answer:
(c) Thirty percent of students get less than how many hours of sleep on a typical day?
answer: hours
Explanation / Answer
Ans:
Given that
mean=9.22
standard deviation=2.06
a)
z=(6.6-9.22)/2.06=-1.272
P(X<-1.272)=P(z<-1.272)=0.1018
b)
z(7)=(7-9.22)/2.06=-1.078
z(9.97)=(9.97-9.22)/2.06=0.364
P(-1.078<=z<=0.364)=P(z<=0.364)-P(z<=-1.078)
=0.6421-0.1405
=0.5016
c)P(Z<=z)=0.3
z=-0.5244
x=9.22-0.5244*2.06
x=8.14
i.e 30% of the students get less than 8.14 hrs of sleep.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.