A marketing executive is studying internet habits of married men and women durin
ID: 2926432 • Letter: A
Question
A marketing executive is studying internet habits of married men and women during the 8am - 10pm period on weekends ("prime internet time"). Based on past data, he has determined that husbands are on the internet 10% of the time during prime internet time. It has also been determined that when the husband is on the internet during prime internet time, 40% of the time the wife is also on the internet. When the husband is not on the internet during prime internet time, the wife is on the internet 20% of the time. If the wife is on the internet during prime internet time, what is the probability that the husband is also on the internet?
Explanation / Answer
P(husband is on the internet) = 0.1
P(husband is not on the internet) = 1 - 0.1 = 0.9
P(wife is on the internet | husband is on the internet) = 0.4
P(wife is on the internet | husband is not on the internet) = 0.2
P(wife is on the internet) = P(wife is on the internet | husband is on the internet) * P(husband is on the internet) + P(wife is on the internet | husband is not on the internet) * P(husband is not on the internet)
= 0.4 * 0.1 + 0.2 * 0.9
= 0.22
P(husband is on the internet | wife is on the internet) = P(wife is on the internet | husband is on the internet) * P(husband is on the internet) / P(wife is on the internet)
= 0.4 * 0.1 / 0.22
= 0.1818
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.