During the 2016 season, the average length of a Houston Astros baseball game was
ID: 2926713 • Letter: D
Question
During the 2016 season, the average length of a Houston Astros baseball game was 3 hours, 4 minutes, with a standard deviation of 29 minutes. Assume that the dis- tribution of these game lengths is normal. If a game from that season is selected at random, find the probability that the length of the game is. . .
(a) . . . more than 3 hours, 15 minutes.
(b) . . . between 2 hours, 30 minutes and 2 hours, 45 minutes.
(c) . . . less than 2 hours, 15 minutes.
Let X be a random variable with mean 2.5 and standard deviation 0.9, and let Y be a random variable with mean 3.1 and standard deviation 1.4. Assume X and Y are independent.
(a) Find E[X + 2Y ]. (b) Find E[X Y +1].
(c) Find Var(2X).
(d) Find Var(2X Y ).
(e) Find E[X2].
Explanation / Answer
here mean =3 hour 4 minute =184 minute and std deviaiton=29 minutes
a) probability that the length of the game is more than 3 hours, 15 minutes =P(X>195)=P(Z>(195-184)/29)
=P(Z>0.3793)=0.3522
b). between 2 hours, 30 minutes and 2 hours, 45 minutes =P(150<X<165)=P(-1.1724<Z<-0.6552)
=0.2562-0.1205 =.1357
c)less than 2 hours, 15 minutes =P(X<135)=P(Z<-1.6897)=0.0455
2)
a)E(X+2Y)=E(X)+2E(Y)=2.5+2*3.1=8.7
b)E[X Y +1] =E(X)-E(Y)+1 =2.5-3.1+1 =0.4
c) Var(2X) =4*Var(X) =4*(0.9)2 =3.24
d) Var(2X-Y)=4*Var(X) +Var(Y) =4*0.92+1.42 =5.2
e)E(X2) =Var(X)+(E(X))2 =0.92+2.52 =7.06
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.