A marketing agency has developed three vacation packages to promote a timeshare
ID: 2928072 • Letter: A
Question
A marketing agency has developed three vacation packages to promote a timeshare plan at a new resort. They estimate that 30% of potential customers will choose the Day Plan, which does not include overnight accommodations: 50% will choose the Overnight Plan, which includes one night at the resort, and 20% will choose the Weekend Plan, which includes two nights. Complete parts a and b below. a) Find the expected value of the number of nights potential customers will need. E(X)= » night(s) (Simplify your answer. Type an integer or a decimal).Explanation / Answer
P(0 nights) = 0.3
P(1 nights) = 0.5
P(2 nights) = 0.2
E(X) = 0 * 0.3 + 1 * 0.5 + 2 * 0.2 = 0.9 nights
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.