3-Now consider the following estimates for the model above (standard errors are
ID: 2928399 • Letter: 3
Question
3-Now consider the following estimates for the model above (standard errors are in for each regression parameter) cGPA,-1.4 (0.25) + 0.412 (0.25) * hsGPA-0.75(0.06) * phone, + ui. cGPA is college GPA hsGPA is high school GPA phone is using your phone in class (per hour) a-What is the predicted value of college GPA for a student who had a 4.0 high school GPA and uses the phone for 30 minutes per class? b-Interpret phone (the coefficient on phone) c-Is the coefficient on phone statistically significant at the 95% confidence level? Explain e-Can you reject the hypothesis Ho: GPA-0 at the 95% confidence level?Explanation / Answer
a)when hsGPA = 4
phone = 30 min = 0.5 hour
cGPA^ = 1.4 + 0.412 * 4 - 0.75 * 0.5
= 2.673
b) b2 = -0.75
it means that those whose use phone more by 1 hour has lower cGPA by 0.75 on average
c)
t = -0.75/0.06
= -12.5
clearly |TS| > critical value
hence the variable phone is significant
d) since you have not provided sample size (n)
degree of freedom = n -k-1 = n-2-1 = n-3
t* for 95% confidence interval
P(t >t*) = 0.025
confidence interval will be
(-0.75 - t * 0.06 , -0.75 + t *0.06)
you just to plug the values of t in it , t is around 2 , if sample size is more than 3
Comment n ,i will complete , or find t yourself using critical tables or excel, R , etc
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.