The average return for large-cap domestic stock funds over the three years 2009–
ID: 2928516 • Letter: T
Question
The average return for large-cap domestic stock funds over the three years 2009–2011 was 14.4%. Assume the three-year returns were normally distributed across funds with a standard deviation of 4.2%.
a) What is the probability an individual large-cap domestic stock fund had a three-year return of at least 20% (to 4 decimals)?
b)What is the probability an individual large-cap domestic stock fund had a three-year return of 10% or less (to 4 decimals)?
c)How big does the return have to be to put a domestic stock fund in the top 10% for the three-year period (to 2 decimals)?
Explanation / Answer
a) P(At least 20% return)
= P(X > 20)
= P(z > (20 - 14.4)/4.2)
= P(z > 1.33)
= 0.0912
b) P(Less than or equal to 10% return)
= P(X < 10)
= P(z < (10 - 14.4)/4.2)
= P(z < -1.05)
= 0.1474
c) z score corresponding to top 10% area = 1.28
Hence,
Return = 14.4% + 1.28*4.2% = 19.78%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.