Beer bottles are filled so that they contain an average of 360 ml of beer in eac
ID: 2929618 • Letter: B
Question
Beer bottles are filled so that they contain an average of 360 ml of beer in each bottle. Suppose that the amount of beer in a bottle is normally distributed with a standard deviation of 7 ml. Use Table 1. a. What is the probability that a randomly selected bottle will have less than 356 ml of beer? (Round intermediate calculations to 4 decimal places, “z” value to 2 decimal places, and final answer to 4 decimal places.) Probability b. What is the probability that a randomly selected 6-pack of beer will have a mean amount less than 356 ml? (Round intermediate calculations to 4 decimal places, “z” value to 2 decimal places, and final answer to 4 decimal places.) Probability c. What is the probability that a randomly selected 12-pack of beer will have a mean amount less than 356 ml? (Round intermediate calculations to 4 decimal places, “z” value to 2 decimal places, and final answer to 4 decimal places.)
Explanation / Answer
Mean is 360 and s is 7. z can be calculated as (x-mean)/s
a) P(x<356)=P(z<(356-360)/7)=P(z<-0.57) or 1-P(z<0.57). from normal distribution table we get 1-0.7157=0.2843
b) here standard error, SE becomes s/sqrt(N) =7/sqrt(6)=2.86
thus P(x<356)=P(z<(356-360)/2.86)=P(z<-1.4) or 1-P(z<1.4). thus normal distribution is 1-0.9192 =0.0808
c) here standard error, SE becomes s/sqrt(N) =7/sqrt(12)=2.02
thus P(x<356)=P(z<(356-360)/2.02)=P(z<-1.98) or 1-P(z<1.98). thus normal distribution is 1-0.9761 =0.0239
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.