An organization surveyed 559 high school seniors from a certain country and foun
ID: 2929933 • Letter: A
Question
An organization surveyed 559 high school seniors from a certain country and found that 296 believed they would not have enough money to live comfortably in college. The folks at the organization want to know if this represents sufficient evidence to conclude a majority (more than 50%) of high school seniors in the country believe they will not have enough money in college. (a) What does it mean to make a Type II error for this test? (b) If the researcher decides to test this hypothesis at the =0.05 level of significance, compute the probability of making a Type II error, , if the true population proportion is 0.54. What is the power of the test? (c) Redo part (b) if the true population proportion is 0.580.58.
Explanation / Answer
H0 : p = 0.50
Ha : p > 0.50
sample Proportion of students those who doesn't have enough money to live comfortably in college p^ = 296/559 = 0.52952
(a) Here the meaning of type II test is true proportion of students those who doesn't have enough money to live comfortably in college is higher than 0.50 but we couldn't bring evidence or we failed to reject the null hypothesis .
(b) True Population proportion p'0 = 0.54
Hypothesised proportion p0 = 0.50
so here significance level to reject null hypothesis is 0.05
standard error of the proportion se0 = sqrt[ p0 (1- p0)/ N] = sqrt [0.5 * 0.5/ 559] = 0.02115
so the acceptance region for one sided sample proportion = p^ + Z95% se0 = 0.5 + 1.645 * 0.02115 = 0.5348
so we shall not reject the null hypothesis when p < 0.5348
Now true population proportion = 0.54
standard error of the proportion se0 = sqrt [ 0.54 * 0.46/ 559] = 0.021
So Pr(Type II error) = Pr(p < 0.5348 ; 0.54 ; 0.021)
Z = (0.5348 - 0.54)/ 0.021 = -0.25
Pr(Type II error) = Pr( Z < -0.25) = 0.4013
so Pr(Type II error ) = 0.4013
Power of the test = 1 - Pr(Type II error ) = 1 - 0.4013 = 0.5987
(c) If true population proportion = 0.58
standard error of the proportion se0 = sqrt [ 0.58 * 0.42/ 559] = 0.02088
So Pr(Type II error) = Pr(p < 0.5348 ; 0.58 ; 0.02088)
Z = (0.5348 - 0.58)/ 0.02088 = -2.16
Pr(Type II error) = Pr( Z < -2.16) = 0.0154
so Pr(Type II error ) = 0.0154
Power of the test = 1 - Pr(Type II error) = 1 - 0.0154 = 0.9846
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.