29. An engineer is going to redesign an ejection seat for an airplane. The seat
ID: 2930731 • Letter: 2
Question
29. An engineer is going to redesign an ejection seat for an airplane. The seat was designed for pilots weighing between 140 lb and 201 lb. The new population of pilots has normally distributed weights with a mean of 147 lb and a standard deviation of 27.8 lb a. If a pilot is randomly selected, find the probability that his weight is between 140 ib and 201 lb. The probability is approximately b. If 34 different pilots are randomly selected, find the probability that their mean weight is between 140 lb and 201 tb The probability is approximately c. When redesigning the ejection seat, which probability is more relevant? O A. Part (b) because the seat performance for a single pilot is more important. (Round to four decimal places as needed.) (Round to four decimal places as needed.) 0 B. Part (b) because the seat performance for a sample of pilots is more important ° C. Part (a) because the seat performance for a single pilot is more important. 0 D. Part (a) because the seat performance for a sample of pilots is more important.Explanation / Answer
29)
a) probability=P(140 <X<201)=P((140-147)/27.8<Z<(201-147)/27.8)=P(-0.2518<X<1.9424)=0.9740-0.4006 =0.5734
b)for n=34 ; std error =std deviaiton/(n)1/2 =27.8/(34)1/2 =4.768
henc eprobability=P(140<X<201)=P((140-147)/4.768<Z<(201-147)/4.768)=P(-1.4682<X<11.3263)
=1-0.0710 =0.9290
c)option C is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.