150 students who play musical instruments were surveyed about their music. 75 st
ID: 2930946 • Letter: 1
Question
150 students who play musical instruments were surveyed about their music. 75 students were from CBE (College of Business and Economics) and 75 were from COFAC (College of Fine Arts and Communication). Each student said whether s/he plays the guitar (53 1/3%, or 0.533333 of the total) or a band instrument (46 2/3%, or 0.4666666). Of the CBE students, 2/3 play guitar.
1. How many CBE students play a band instrument? Give a number of students, not a %.
2. If I choose a student randomly from the full sample, what is the probability that I get a student from COFAC?
3. If I choose a student randomly from the full sample, what is the probability that I get a student who plays the guitar?
4. If I choose a student at random from this group of 150, what is the probability that she is a guitar player from COFAC?
Explanation / Answer
From the given data, the following Table is formed:
CBE COFAC Total
guitar 50 30 80
band 25 45 70
Total 75 75 150
EXPLANATION:
Guitar = 53 1/3 % i.e. 0.5333 of 150.. = 150 X 0.5333= 80
Band = 46 2/3 % i.e., 0.46666 of 150 = 150 X 0.4666 = 70
(1) CBE & Band = 25
(2) P(COFAC) = 75/150 = 0.50
(3) P(guitar) = 80/150 = 0.5333
(4) P(guitar & COFAC) = 30/150 = 0.2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.