An economist would like to estimate a 99% confidence interval for the average re
ID: 2933468 • Letter: A
Question
An economist would like to estimate a 99% confidence interval for the average real estate taxes collected by a small town in California. In a prior analysis, the standard deviation of real estate taxes was reported as $1,470. Use Table 1.
What is the minimum sample size required by the economist if he wants to restrict the margin of error to $510? (Round intermediate calculations to 4 decimal places and "z-value" to 3 decimal places. Round up your answer to the nearest whole number.)
An economist would like to estimate a 99% confidence interval for the average real estate taxes collected by a small town in California. In a prior analysis, the standard deviation of real estate taxes was reported as $1,470. Use Table 1.
Explanation / Answer
Z for 99% confidence interval = Z0.995 = 2.575
Margin of error = Z0.995 * sd/ sqrt (n)
Or, 510 = 2.575 * 1470 / sqrt (n)
Or, n = 55.1
Or, n = 56
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.