a section of an electrical circuit has two... 1. A section of an electrical circ
ID: 2933950 • Letter: A
Question
a section of an electrical circuit has two... 1. A section of an electrical circuit has two relays, numbered 1 and 2, operating in parallel. The current will flow when a switch is thrown if either one or both of the relays close. The probability of a relay closing properly is 0.8 for each relay. We assume that the relays operate independently. Let Ei denote the event that relay i closes properly when the switch is thrown. Define the random variable X to be the number of relays that close properly when the switch is thrown. What values does X take ? Find P(X = 0), P(X = 1) and P(X = 2). Z.Explanation / Answer
Here we use binomial distin=bution to find this probability
P=0.8 3 Probability of a ralay closing properly
n=2 # only two relays
What are possible values of X
>> 0 ,1,2
binomial distribution formula
P(X=x) = nCx * Px * (1-P)n-x
P(X=0)= 2C0* (0.8)0 * (0.2)2
= 1 * 1 * 0.04
= 0.04
P(X=1)= 2C1* (0.8)1 * (0.2)1
= 2 * 0.8 *0.2
= 0.32
P(X=2)= 2C2* (0.8)2 * (0.2)0
= 1 *0.64*1
= 0.64
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.