The National Student Loan Survey asked the student loan borrowers in their sampl
ID: 2934341 • Letter: T
Question
The National Student Loan Survey asked the student loan borrowers in their sample about attitudes toward debt. Below are some of the questions they asked, with the percent who responded in a particular way. Assume that the sample size is 1264 for all these questions. Compute a 95% confidence interval for each of the questions, and write a short report about what student loan borrowers think about their debt. (Round your answers to three decimal places.)
(a) "To what extent do you feel burdened by your student loan payments?" 56.6% said they felt burdened.
,
(b) "If you could begin again, taking into account your current experience, what would you borrow?" 54.8% said they would borrow less.
,
(c) "Since leaving school, my education loans have not caused me more financial hardship than I had anticipated at the time I took out the loans." 34.1% disagreed.
,
(d) "Making loan payments is unpleasant but I know that the benefits of education loans are worth it." 59.4% agreed.
,
(e) "I am satisfied that the education I invested in with my student loan(s) was worth the investment for career opportunities." 59.8% agreed.
,
(f) "I am satisfied that the education I invested in with my student loan(s) was worth the investment for personal growth." 71.6% agreed.
,
Conclusion
While many feel that loans are a burden and wish they had borrowed less, a minority are satisfied with their education.While a minority feel that loans are a burden and wish they had borrowed more, a minority are satisfied with their education. While a minority feel that loans are a burden and wish they had borrowed more, a majority are satisfied with their education.While many feel that loans are a burden and wish they had borrowed less, a majority are satisfied with their education.
Explanation / Answer
Confidence interval for population proportion: sample proportion ± z * s.e
Where z is a multiplier
s.e = [p*(1-p)/n]
n = 1264
z for 95% confidence level = 1.96
a)p=56.6% = 0.566
s.e= 0.00019434 = 0.01394
95% confidence interval = 0.566 ± 1.96*0.01394
95% confidence interval = ( 0.538678, 0.593322)
b)p=54.8% = 0.548
s.e= 0.013999
95% confidence interval = 0.548 ± 1.96*0.01399
95% confidence interval = (0.520562, 0.575438)
c)p=34.1% = 0.341
s.e= 0.01333
95% confidence interval = 0.341 ± 1.96*0.01333
95% confidence interval = (0.314873, 0.367127)
d)p=59.4% = 0.594
s.e= 0.013813
95% confidence interval = 0.594 ± 1.96*0.013813
95% confidence interval = ( 0.566927, 0.621073)
e)p=59.8% = 0.598
s.e= 0.01379
95% confidence interval = 0.598 ± 1.96*0.01379
95% confidence interval = (0.570972, 0.625028)
f)p=71.6% = 0.716
s.e= 0.01268
95% confidence interval = 0.716 ± 1.96*0.01268
95% confidence interval = (0.691147, 0.740853).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.