Davis Company is considering two capital investments proposals. Estimates regard
ID: 2943932 • Letter: D
Question
Davis Company is considering two capital investments proposals. Estimates regarding each project are provided.Project A Project B
Initial Investment 800,000 650,000
Annual Net Income 50,000 45,000
Annual Cash Inflow 220,000 200,000
Estimated Useful life 5 yrs 4 yrs
Salvage Value 0 0
The company requires a 10% rate of return on all new investments.
Part A- Calculate the payback period for each project
Part b- Calculate the net present value for each project
Part C- Which project should they accept and why?
Explanation / Answer
PROJECT A
INTEREST RATE = 10%=0.1
DISCOUNT RATE PER YEAR = 1.1
USEFULL LIFE=5 YRS.
SALVAGE VALUE = 0
YEAR
INFLOW
OUTFLOW
NET
DCF
1
800000
-800000
-800000
2
220000
170000
50000
45455
3
220000
170000
50000
41322
4
220000
170000
50000
37566
5
220000
170000
50000
34151
TOTAL NET INFLOW =
-600000
NPV=
-641507
SINCE NET INFLOW IS STILL NEGATIVE AT
THE END OF USEFULL LIFE OF 5 YEARS
THERE IS NO QUESTION OF PAY BACK PERIOD.
PROJECT B
INTEREST RATE = 10%=0.1
DISCOUNT RATE PER YEAR = 1.1
USEFULL LIFE=4 YRS.
SALVAGE VALUE = 0
YEAR
INFLOW
OUTFLOW
NET
1
650000
-650000
-650000
2
200000
155000
45000
40909
3
200000
155000
45000
37190
4
200000
155000
45000
33809
TOTAL NET INFLOW =
-515000
NPV=
-538092
SINCE NET INFLOW IS STILL NEGATIVE AT
THE END OF USEFULL LIFE OF 4 YEARS
THERE IS NO QUESTION OF PAY BACK PERIOD.
BOTH ARE LOSS YIELDING PROPOSITIONS.
PROJECT B HAS LESSER NEGATIVE NPV THAN PROJECT A
SO BETWEEN THE TWO,PROJECT B IS BETTER.
PROJECT A
INTEREST RATE = 10%=0.1
DISCOUNT RATE PER YEAR = 1.1
USEFULL LIFE=5 YRS.
SALVAGE VALUE = 0
YEAR
INFLOW
OUTFLOW
NET
DCF
1
800000
-800000
-800000
2
220000
170000
50000
45455
3
220000
170000
50000
41322
4
220000
170000
50000
37566
5
220000
170000
50000
34151
TOTAL NET INFLOW =
-600000
NPV=
-641507
SINCE NET INFLOW IS STILL NEGATIVE AT
THE END OF USEFULL LIFE OF 5 YEARS
THERE IS NO QUESTION OF PAY BACK PERIOD.
PROJECT B
INTEREST RATE = 10%=0.1
DISCOUNT RATE PER YEAR = 1.1
USEFULL LIFE=4 YRS.
SALVAGE VALUE = 0
YEAR
INFLOW
OUTFLOW
NET
1
650000
-650000
-650000
2
200000
155000
45000
40909
3
200000
155000
45000
37190
4
200000
155000
45000
33809
TOTAL NET INFLOW =
-515000
NPV=
-538092
SINCE NET INFLOW IS STILL NEGATIVE AT
THE END OF USEFULL LIFE OF 4 YEARS
THERE IS NO QUESTION OF PAY BACK PERIOD.
--------------Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.