? :=Questions Assignment Score: 42.1% Collapse Resources Hint Check Answer Corre
ID: 2946861 • Letter: #
Question
? :=Questions Assignment Score: 42.1% Collapse Resources Hint Check Answer Correct 100% Question 10 of 19 > 1 Attempt 6. Question Correct 3 Attempts Use a one-sample 1-test, based on the data below, to test the null hypothesis Ho: ? = 100.23 against the alternative hypothesis H: 100.23. The sample has a mean ofx 100.80 and a standard deviation of s 0.8401 10096 101.83. l().83.99.93. 10).25, 100.56, 100.44, 102.16, 99.85, 100.32, 101.8.3 7. Question In Progress 3 Attempts Calculate the standard error (SE) and the t-statistic for this lest. Give the standard error to four decimal places and r to three decimal places 096 SE = t-statistic- 8. Question Correct 3 Attempts 10096 9. Question Correct 4 Altempts 100% 10. Question 0% > ? Assignment Info ToolsExplanation / Answer
Solution:- Given ? = 100.23, x-bar = 100.80, s = 0.8401, n = 10
Standard error (SE) = s/sqrt(n) = 0.8401/sqrt(10) = 0.2657
t - statistic = (x - ?)/(s/sqrt(n))
= (100.80 - 100.23)/(0.8401/sqrt(10))
= 2.14557
= 2.146(rounded)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.