A teacher predicts that his students will score, at most, 75% on the final exam
ID: 2947040 • Letter: A
Question
A teacher predicts that his students will score, at most, 75% on the final exam in an introductory algebra course.
The teacher decides to randomly select 20 students in the class and have those students take the final exam early.
The average score of the 20 students on the final exam was 72%.
The teacher calculates the test statistic to be -0.8944.
If the teacher chooses to do a two-sided alternative, the P-value would be calculated by:
a. finding the area to the left of -0.8944 and doubling it.
b. finding the area to the left of -0.8944.
Explanation / Answer
Therefore, the test statistic to be -0.8944.
If the teacher chooses to do a two-sided alternative,
the P-value would be calculated by:
Answer :- option "a" is correct.
a. finding the area to the left of -0.8944 and doubling it.
## p-value is,
p-value = 2 * P(z< -0.8944) ---- use statistical calculator
p-value = 2 * 0.1856 = 0.3712
p-value = 0.3712
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.