A recent market study has determined that the probability that a young adult wil
ID: 2947912 • Letter: A
Question
A recent market study has determined that the probability that a young adult will be willing to try a new online financial service that your company is offering is 50%. In a random sample of 10 young adults, the probability that exactly 5 will be willing to try this new service is _________, and the approximate probability (using the normal distribution is) _________.
0.251; 0.246
0.246; 0.251
0.246; 0.248
0.249; 0.251
0.251; 0.249
0.251; 0.246
0.246; 0.251
0.246; 0.248
0.249; 0.251
0.251; 0.249
Explanation / Answer
Using exact probability,
X ~ Binomial (n,p)
Where n = 10 , p = 0.50
Binomial probability distribution is
P(X) = nCx px (1-p)n-x
So,
P(X = 5) = 10C5 0.505 0.505
= 0.246
By approximate probability using normal distribution,
P( X = x) = P( x - 0.5 < X < x + 0.5) ( Using continuity correction)
P( X < x) = P( Z < x - np / sqrt(np(1-p)) (Using normal approximation)
So,
P( X = 5) = P( 4.5 < X < 5.5)
= P( X < 5.5) - P( X < 4.5)
= P( Z < 5.5 - 10*0.5 / sqrt(10 * 0.5 * 0.5) ) - P( Z < 4.5 - 10*0.5 / sqrt(10 * 0.5 * 0.5) )
= P( Z < 0.3162) - P( Z < -0.3162)
= P( Z < 0.3162) - (1 - P( Z < 0.3162) )
= 0.6241 - ( 1 - 0.6241)
= 0.248
Exact probability and Approximate probability using normal approximation are 0.246 , 0.248
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.