The U.S. Department of Transportation, National Highway Traffic Safety Administr
ID: 2947943 • Letter: T
Question
The U.S. Department of Transportation, National Highway Traffic Safety Administration, reported that 77% of all fatally injured automobile drivers were intoxicated. A random sample of 50 records of automobile driver fatalities in a certain county showed that 34 involved an intoxicated driver. Do these data indicate that the population proportion of driver fatalities related to alcohol is less than 77% in Kit Carson County? Use ? = 0.10.
(a) What is the level of significance?
State the null and alternate hypotheses.
H0: p = 0.77; H1: p > 0.77H0: p = 0.77; H1: p ? 0.77 H0: p < 0.77; H1: p = 0.77H0: p = 0.77; H1: p < 0.77
(b) What sampling distribution will you use?
The Student's t, since np > 5 and nq > 5.The Student's t, since np < 5 and nq < 5. The standard normal, since np < 5 and nq < 5.The standard normal, since np > 5 and nq > 5.
What is the value of the sample test statistic? (Round your answer to two decimal places.)
(c) Find the P-value of the test statistic. (Round your answer to four decimal places.)
Sketch the sampling distribution and show the area corresponding to the P-value.
Explanation / Answer
The statistical software output for this problem is:
One sample proportion summary hypothesis test:
p : Proportion of successes
H0 : p = 0.77
HA : p < 0.77
Hypothesis test results:
Hence,
a) Level of significance = 0.10
Hypotheses: H0: p = 0.77; H1: p < 0.77
b) The standard normal, since np > 5 and nq > 5.
Option D is correct.
Sample test statistic = -1.51
c) P - value = 0.0652
Proportion Count Total Sample Prop. Std. Err. Z-Stat P-value p 34 50 0.68 0.059514704 -1.5122313 0.0652Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.